MASAŻ LOMI-LOMI NUI

MASAŻ LOMI-LOMI NUI 

to niezwykły, tradycyjny hawajski masaż tzw. „masaż troskliwych rąk”. Delikatnie, ale głęboko oddziałowywuję na mięśnie, poprzez ciągły płynny ruch i nacisk przedramion. Pobudza krążenie krwi, wspomaga przemianę materii i trawienie, zwiększa ruchliwość i elastyczność stawów oraz poprawia jędrność skóry. Jego efektem jest osiągnięcie rozluźnienia i harmonii w wymiarze fizycznym, duchowym, emocjonalnym i energetycznym.

Przeważająca część masażu wykonywana jest przedramionami, a wszystkie ruchy połączone są z rytmem muzyki i tańcem. Masaż Lomi Lomi Nui jest pełny harmonii i płynności, co odróżnia go od masaży klasycznych.

Mało kto jednak potrafi wyobrazić sobie, że często seria takich 10 masaży potrafi uwolnić organizm (organizm czyli całość: ciało, psychikę i ducha) człowieka z neurotycznych bloków mięśniowych, których źródłem były traumatyczne doświadczenia z wczesnych lat dzieciństwa. Bloków, które sprawiają, że prawie 30% ludzi w kulturze zachodniej nie czuje swego ciała w sposób pełny. Bloków, które współczesna psychologia kliniczna nazywa „zbroją charakteru”.

Pod czułym, a czasem zdecydowanie gwałtownym, lecz zawsze pełnym miłości dotykiem masażysty, ta zbroja może się z czasem rozpuścić, powodując spektakularne jak przy praktykach szamanistycznych „uwolnienia energetyczne”. Proces ten można by porównać do rozbijania kamieni nerkowych przez ultradźwięki.

Organizm ludzki jest jednością. To, co działa na ciało, działa też na sferę psychiczną, a ponieważ wiele z funkcji ciała jest nieświadomych, możemy poprzez oddziaływanie na nie docierać do pokładów nieświadomych. Masaż więc jest doskonalą formą pracy z ciałem, która może wspomóc, lub wręcz zastąpić klasyczną psychoterapię (np.: zamienić lata psychoanalizy na 3 godziny uwalniającego doświadczenia bycia w ciele).

Pomiędzy psychiką, ciałem i duchem (od którego już nie stroni psychologia zachodnia, wraca do niego w swym najnowszym nurcie – psychologii transpersonalnej) istnieją niezliczone kanały komunikacyjne i sprzężenia zwrotne.